Нульова атака, стабільний Трубін, повернення Коноплянки: підсумки поразки України від Англії
У неділю, 26 березня, збірна України розпочала свій шлях у кваліфікації чемпіонату Європи-2024. У першому для себе матчі українська команда на виїзді зіграла з Англією. Поєдинок завершився перемогою господарів - 2:0.
Підопічні Руслана Ротаня показали незадовільну гру, за що були розкритиковані фанатами та експертами. Давайте виділимо ключові фігури матчу в складі України, які вплинули на історію поєдинку.
Трубін тримає марку
Голкіпер донецького Шахтаря Анатолій Трубін отримав прізвисько "стіна" за свою гру на клубному рівні. Воротар доклав левову частку того, що "гірники" дійшли до 1/8 фіналу Ліги Європи, тим самим привернув увагу європейських грандів.
Виступати на клубному рівні - це одне, а проявити себе на рівні збірних - це говорить про стабільність і репутацію. Були побоювання щодо того, як зіграє Трубін з Англією. Побоювання були зайвими.
Читайте також: Англія - Україна: відео голів та огляд матчу відбору на ЧЄ-2024 26.03.2023
Анатолій провів на полі весь матч, за який на свій рахунок записав шість сейвів. Звісно, грандіозних сейвів не було, проте він зробив ту роботу, яку з нього вимагали.
Що стосується гри ногами, то тут потрібно виділити всю українську збірну. Гравці намагалися виходити з оборони через короткі передачі, а розіграші біля воріт - змушували нервувати і переживати. Анатолій зробив 26 передач, з яких 84,6% були успішними. Аналітичний портал WhoScored визнав Трубіна найкращим гравцем матчу в складі України, поставивши йому оцінку - 7.08 бала.
Караваєв і Миколенко провалилися
Віталію Миколенку не дуже пощастило, адже він грав проти Букайо Сака, який нині перебуває у феноменальній формі, в той час, як українець щойно відновився від травми і давно не проводив повні матчі. Було видно ще в першому таймі, що Сака дуже сильно навозив Миколенку, який часто не встигав і бив суперникам по ногах. Дивом арбітр не нагородив українця жовтою карткою.
Вихід Соболя замість Миколенка в другому таймі трохи полегшив лівий фланг оборони - стало спокійніше і надійніше. Звісно, можливо, сам Букайо зменшив оберти, але великих небезпек з того флангу більше не було допущено.
На правому фланзі оборони грав Олександр Караваєв. Одразу можна сказати, що він провалив зустріч, а портал WhoScored визнав його найгіршим у складі України, якщо не брати до уваги гравців атаки (про них поговоримо трохи пізніше) - 6.06. Перший пропущений гол - помилка Караваєва, який неправильно вибрав позицію під час подачі з флангу. Олександр упустив Кейна, який і починав атаку.
Що стосується статистичних показників, то 30-річний захисник не здійснив жодного разу відбору, зробив одне перехоплення і чотири виноси. На його рахунку 20 передач, з яких кожна четверта невдала. Тож цілком закономірно, що в другому таймі Караваєва був замінений.
Солідний дебют Сватка
У складі збірної України дебютував захисник Олександр Сваток, який із 2020-го виступає за Дніпро-1. 28-річний футболіст встиг зіграти у спарингу з Брентфордом Б кілька днів тому, коли й забив гол після подачі з кутового.
Найімовірніше, Сваток би не з'явився на полі з перших хвилин з Англією, якби Попов міг узяти участь у поєдинку. Буквально за кілька годин стало відомо, що гравець Динамо не зможе взяти участь у матчі. Очікувалося, що Олександр покаже бліду гру, враховуючи рівень суперника. Однак Сваток став світлою плямою в грі оборони України, за що удостоївся компліментів.
Олександр здійснив два вдалих відбори, два перехоплення та п'ять виносів, що в сумі перевершує показники інших українських гравців. Його передачі окрема розмова, адже при 47 пасах у нього 93% успішності. Над довгими передачами потрібно попрацювати (2 з 5 дійшло), але в коротких - питань майже немає.
Примітно, що Сваток потрапив у компанію до Трубіна, які отримав за свою гру оцінку вище 7 балів. У всіх інших - оцінка нижче.
Тримання заради тримання
Повертаючись до передач, то потрібно виділити контроль м'яча у виконанні України. Найбільшу кількість передач зробили захисники та центральні півзахисники. Це говорить про те, що м'яч тримали в центрі поля, а до атаки справи майже не доходили.
Зінченко, Матвієнко і Судаков набрали понад 60 передач, але тільки у Георгія були дві ключові передачі. Кумедно, що, крім Судакова, ключовий пас віддав лише Яремчук, всі інші паси не створювали небезпеки для Англії.
- Статистика передач збірної Англії:
- Статистика передач збірної України:
Як ми бачимо, сумарно англійці віддали 592 передачі, а українці - 445. Серед них:
- У третій зоні (оборона) - 159:154
- У середній зоні - 321:241
- В атакувальній зоні - 156:70
- Ключові передачі - 15:3
Читайте також: Дайте літаки, Puck Futin та інше: як за Україну на Вемблі вболівали
Нульова атака
Найболючіша тема всієї минулої гри. Збірна України за всю гру завдала три удари, з яких жоден не влучив у площину воріт Пікфорда.
МалІновський, Судаков і Мудрик - автори тих ударів, але жоден із них не був навіть із меж штрафного (в англійців таких - 17, а один - з дальньої дистанції, що й призвів до голу). Примітно, що два з трьох наших ударів були заблоковані.
Дриблінг - той фактор, який дає можливість створювати моменти. У складі України було 16 спроб дриблінгу, з яких 11 виявилися успішним (у англійців 8 успішних при 13 неуспішних). Це говорить про те, що ми повинні були знаходити вільний простір біля воріт суперника, але ні.
Авторами дриблінгу стали Маліновський, Зінченко і Судаков (на їхніх трьох - 9 успішних). Мудрик, який поки не може адаптуватися в Челсі, здійснив один успішний обіграш за того, що п'ять разів був зупинений. Ще один обіграш на рахунку Соболя, який з'явився на полі по ходу другого тайму.
Що там наші центральні нападники - Яремчук і Довбик? Як ми говорили, Яремчук віддав одну ключову передачу і на цьому все. Роман провів на полі 74 хвилини, за які не створив нічого. На його рахунку 4 офсайди, що є найбільшим показником серед усіх гравців на полі. Можна додати про два виноси, які він зробив, але це не те, на що чекали всі і він сам. Роман мав знаходити і створювати моменти, але нічого не вийшло.
Довбик, у якого було хвилин 15, за короткий час абсолютно нічим не запам'ятався. За цей час він взагалі не торкнувся м'яча, тож оцінювати нічого.
Мудрик і Яремчук - найгірші гравці матчу. Футболісти отримали оцінки нижче шести балів, а Михайло і зовсім провалився, набравши - 5.69. З такою грою потрібно щось робити.
Джокер Циганков
Багато вболівальників очікували, що Віктор Циганков з'явиться на полі з перших хвилин, але він опинився на лавці запасних. Руслан Ротань повідомив, що це було планом, який так і не спрацював.
Якраз була ідея в другому таймі, що Циганков, який справді в чудовій формі, мав вийти і зробити результат своїми успішними діями. Але, на жаль, ці моменти і плани не сходяться. Можна по-різному оцінювати це. Але це було моє рішення, я його прийняв.
Ротань зробив ставку на це і сам узяв відповідальність, хоча міг би виправдовуватися. Циганков пробігав по брівці, віддав пару передач і тепер вирушив до Іспанії, де буде показувати клас у складі Жирони.
Вихід Коноплянки
Повернення Коноплянки - було топ-темою для розмови напередодні матчу з Англією. Багато хто дивувався такому вибору, але Ротань пояснив навіщо він був потрібен.
Я вірю в Коноплянку, вірю в те, що він принесе користь збірній України. У нього є майстерність, і разом з Андрієм Ярмоленком це ті гравці, з якими можна досягати результату. Їхня майстерність не підлягає сумніву. Можна сказати, що це була моя ідея.
Раз майстерність була, значить треба було показати. Але ми побачили, що Коноплянка був викликаний заради того, щоб віддати йому повагу. Тут згадується момент, коли Михайло Фоменко випустив зрадника тимощука на Євро-2016 у матчі з Польщею. Тоді Фоменко випустив на поле зрадника за 90 секунд до фінального свистка замість Романа Зозулі, хоч нам треба було відіграватися.
Зараз виглядало щось подібним чином, але не так зашкварно, як на Євро-2016. Звісно, вихід Коноплянки замість опорника Тараса Степаненка мав відбутися раніше, а не на 90-й хвилині. Євген же не схибив і врятував разок Україну від пропущеного гола в компенсований час. Дякую за гру, Женю. Дякую, що творив дива у своїй кар'єрі.
Збірна України програла Англії за всіма статтями, нехай і пару світлих епізодів можна згадати. Зараз же потрібно визначитися з головним тренером збірної, щоб далі продовжувати шлях у кваліфікації Євро-2024.
Дмитро Данець, ISPORT.ua